<
Dariusz Witold Mierzwa, malarstwo, surrealizm, malarstwo cyfrowe,

Biografia artystyczna

Dariusz Mierzwa – Artystyczna Droga od Metaloplastyki do Sztuki Cyfrowej

Edukacja i Początki Artystycznej Przygody

Nazywam się Dariusz Mierzwa, urodziłem się w 1959 roku w Chorzowie. Moją artystyczną drogę rozpocząłem od ukończenia szkoły artystycznej w Katowicach, zdobywając dyplom z metaloplastyki i malarstwa. Współpracowałem z wybitnymi rzeźbiarzami, takimi jak Egon Kwiatkowski, rozwijając swoje umiejętności.

Dariusz Witold Mierzwa, rzeźba, malarstwo olejne, sztuka cyfrowa
Praktyka rzeźbiarska w pracowni Jerzego Egona Kwiatkowskiego podczas pracy nad elementami rzeźbiarskimi dla Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach (lata 70.)

Praktyka Rzeźbiarska i Scenografia Telewizyjna

Następnie skierowałem swoją kreatywność w kierunku telewizji, pracując w Telewizji Polskiej i Poltelu w Katowicach. Zajmowałem się scenografią dla różnorodnych produkcji telewizyjnych, teatralnych i muzycznych. To okres, w którym zrealizowałem wiele programów dla Telewizji Sky, Metal Mind Production, Rawa Blues, Miss Polonia i innych.

Dariusz Witold Mierzwa, scenografia, malarstwo, projektowanie
Projekt scenografii widowiska muzycznego
Dariusz Witold Mierzwa, scenografia, malarstwo
Metal Batlle – 1988 scenografia dla Metal Mind Productions Katowice „Spodek” Sala widowiskowa 07.02.1988.
Dariusz Witold Mierzwa, scenografia, Dżem, Ryszard Riedel,
Rawa Blues – 1989 scenografia dla Hali Widowiskowej, realizacja TVP3 Katowice „Spodek” – 1989.

Eksploracja Sztuki Własnej i Zleconej

W latach 90. rozpocząłem produkcje własne i zlecane, współpracując z wybitnymi reżyserami, takimi jak Andrzej Wajda i Kazimierz Kutz. W tym czasie zainteresowałem się technikami komputerowymi i cyfrową obróbką obrazu, rozwijając się w obszarze fotografii cyfrowej i projektowania graficznego.

Dariusz Witold Mierzwa, malarstwo
Pejzaż – obraz olejny na płótnie 1986
Dariusz Mierzwa, malarstwo
Droga do miłości – obraz olejny, technika własna, płótno 1986
Dariusz Witold Mierzwa, malarstwo
Cień Wielkiej Góry – obraz olejny na płótnie, technika własna

Sztuka Cyfrowa i Publikacje

Moja fascynacja technologią komputerową zaowocowała pracami zleconymi na cyfrową obróbkę obrazu, animację komputerową i projektowanie cyfrowe. Jako Dariusz Witold Mierzwa Art.Graficom, współpracuję z domami aukcyjnymi i galeriami, publikując swoje prace na platformach społecznościowych. Realizowałem się wówczas poprzez fotografię, animację komputerową i projektowanie cyfrowe, czasami łącząc techniki rysunkowe z obrazem cyfrowym. W tym czasie technika fotografii cyfrowej dobrze się rozwijała, co wykorzystywałem przy realizacji różnych projektów oraz we własnej pracy twórczej. Współpracuję z domami aukcyjnymi i galeriami jako Dariusz Witold Mierzwa Art.Graficom. Swoje prace publikuję również w popularnych serwisach społecznościowych (FB, Twitter, Instagram oraz na swojej stronie/blogu). Swoje prace podpisuję i wystawiam pod swoim nazwiskiem.

Od Metafizyki po Realizm – Współczesne Inspiracje

Moje obrazy, takie jak „Exodus” czy „Potęga Władzy Rządów”, to odzwierciedlenie współczesnych wydarzeń i mojego spojrzenia na świat. Pracuję nad cyklami, które przekraczają materialną rzeczywistość, poszukując metafizycznych wymiarów w każdym z nas.

Dariusz Mierzwa Art Graficom, malarstwo, techniki cyfrowe
Mój obraz olejny pt. „Exodus” (40 x 50 cm) powstał w wyniku inspiracji wydarzeniami współczesnej emigracji. Praca jest sygnowana p.d. D.Mierzwa ’21 i oprawiona w ramę. Potrzebna jest gotowość na przyjęcie ludzi uciekających przed wojną i głodem.

W swoich pracach opowiadam o drugiej stronie materialnego świata – czymś głębszym i większym od nas samych. Poszukuję metafizycznego świata, który jest w każdym z nas. Staram się przybliżyć ten świat odbiorcy.

Dariusz Witold Mierzwa, malarstwo,
Obraz olejny, na płótnie „Potęga Władzy Rządów” 50 cm x 38 cm – obraz jest oprawiony i sygnowany D.Mierzwa ’22, opisany na odwrocie. Praca inspirowana sytuacją polityczną w Polsce

Chcę, aby prezentowane przeze mnie prace przenosiły widzów na drugą stronę materialnego świata i pozwalały na refleksję nad czymś głębszym i większym niż nasze codzienne życie oraz pozwalały zajrzeć w głąb wszechświata. Skąd pochodzimy, gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy, wyruszamy w podróż w poszukiwaniu ziemi, której nie znamy, idziemy przez słońce i deszcz, bo wszyscy jesteśmy tymi samymi ludźmi. Interesuję się sztuką afrykańską i islamu. Podróżuję i odwiedzam kraje Półwyspu Arabskiego i Afryki. Podróże zawsze mnie inspirują i są siłą napędową dla nowych cykli obrazów.

Dariusz Witold Mierzwa, surrealizm, malarstwo
„Podróż w głąb uśmierzania bólu”. Obraz olejny na płótnie. Jest to widok bramy z centrum wszechświata, motyw dłoni symbolizuje spokój i koncentrację, a spalona zapałka ma symbolizować koniec podróży życia, którą wszyscy mamy odbyć. Przedstawienie tej podróży jest moją wizją drugiej strony wszechświata (od wewnątrz).

Wystawy i Aukcje – Międzynarodowe Uznania

Moje prace były prezentowane na wystawach i aukcjach, m.in. takich jak YICCA 2022, Luksemburg Art Prize, czy wystawy w Berlinie, Wenecji, Dubaju i innych miejscach na całym świecie. Otrzymałem międzynarodowe uznanie za moją unikalną wizję sztuki, łączącej tradycję z nowoczesnością.

 • YICCA 2022
 • 2022 Luksemburg Art Prize
 • Malamegi Lab Campo del Ghetto Veccchio, Wenecja
 • Draint Gallery (Niemcy)
 • Galeria BBA – Berlin
 • Galerie sztuki w Laguna Beach, Kalifornia – USA
 • Malamegi Lab Campo del Ghetto Veccchio, Wenecja
 • Draint Gallery (Niemcy)
 • Galeria Sztuki Las Laguna – Wystawa: 2-30 czerwca 2022 r. (USA)
 • 8° Salon Art Resilence au Musse de Peinture de Saint-Frajou (Francja)
 • Galeria AvA (Dubaj)
 • Abstraction to depict the real world or figurative to depict the fantastic world” (17-27 września 2022 r.) – Zjednoczone Emiraty Arabskie
 • 14-28 listopada 2022 r. Wystawa „Unia kultur” w Fundacji Kultury مؤسسة العويس الثقافية (Fundacja Kultury Sultan Bin Ali Al Owais we współpracy z Galerią AvA).
 • 9° Salon Art Resilence au Musse de Peinture de Saint-Frajou (Francja) 2023
 • 2023 Luksemburg Art Prize
 • 2024 “Wśród wrażeń i refleksji” Wystawa w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta w przestrzeni Działu Wystawienniczego Galerii Sztuki Współczesnej im. Adeli i Jerzego Ściesińskich

Recenzje i Opinie na Temat Mojej Sztuki

Dariusz Mierzwa w swojej twórczości podkreśla zarówno pastelowe jak i żywe kolory, używając odważnie pociągnięć pędzla. Jego malarstwo to zdolność do tworzenia abstrakcyjnych krajobrazów oraz scenografii sugestywnej i pełnej emocji. Zarówno malarstwo, jak i scenografia, są chwalone za zdolność do łączenia tradycji z nowoczesnością, tworząc unikalny styl.

Zapraszam do Refleksji i Podróży Wizualnej

Moje prace pragną przenieść widza poza materialny świat, pobudzając refleksję nad głębszymi aspektami życia. Chcę, abyście odkryli coś większego niż codzienne zmartwienia, zgłębiając metafizyczny świat, który tkwi w każdym z nas. Zapraszam Was do podróży poprzez moje obrazy i do zastanowienia się nad pytaniami o pochodzenie, cel podróży i miejsce, do którego zmierzamy.

Razem z Art.Graficom – Odkryj Inny Wymiar Sztuki!