<
Dariusz Witold Mierzwa, malarstwo, surrealizm, malarstwo cyfrowe,

Biografia artystyczna

Dariusz Witold Mierzwa – Artystyczna Droga od Metaloplastyki do Sztuki Cyfrowej.

surrealizm, malarstwo, Dariusz Witold Mierzwa, Art Graficom, malarstwo olejne, malarstwo cyfrowe, metafizyczna sztuka,
Fragmenty obrazów (kolekcja prywatna i AVA Gallery – Dubai)

Edukacja i Początki Artystycznej Przygody

…urodziłem się w 1959 roku w Chorzowie. Swoją artystyczną drogę rozpocząłem od ukończenia szkoły artystycznej w Katowicach, zdobywając dyplom z metaloplastyki i malarstwa.

Scenografia Telewizyjna

W kolejnych latach swoją kreatywność skierowałem w kierunku realizacji scenografii, podejmując pracę w Telewizji Polskiej i Centralnej Wytwórni Programów i Filmów Telewizyjnych Poltel w Katowicach. Projektowałem scenografię dla różnorodnych produkcji widowiskowych, telewizyjnych, teatralnych i muzycznych. To okres, w którym zrealizowałem scenografię dla wielu programów i widawski m.in: dla Telewizji Sky, Telewizji Polskiej, Metal Mind Production, Rawa Blues, Miss Polonia i innych.

Dariusz Witold Mierzwa, scenografia, malarstwo, projektowanie
Projekt scenografii widowiska muzycznego
Dariusz Witold Mierzwa, scenografia, malarstwo
Metal Batlle – 1988 scenografia dla Metal Mind Productions Katowice „Spodek” Hala widowiskowa
Dariusz Witold Mierzwa, scenografia, Dżem, Ryszard Riedel,
Rawa Blues – 1989 scenografia dla Hali Widowiskowej, realizacja TVP3 Katowice „Spodek” – 1989.

Eksploracja Sztuki

W latach 90. rozpocząłem własne produkcje widowiskowe i scenografie do widowisk, przy współpracy z wybitnymi reżyserami, takimi jak Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Dariusz Goczał. W tym czasie zainteresowałem się technikami komputerowymi i cyfrową obróbką obrazu, rozwijając się w obszarze fotografii cyfrowej,  projektowania graficznego i malarstwa tradycyjnego.

Dariusz Witold Mierzwa, malarstwo
Pejzaż – obraz olejny na płótnie 1986
Dariusz Mierzwa, malarstwo
Droga do miłości – obraz olejny, technika własna, płótno 1986
Dariusz Witold Mierzwa, malarstwo
Cień Wielkiej Góry – obraz olejny na płótnie, technika własna

Sztuka Cyfrowa i Publikacje

Moja fascynacja technologią komputerową zaowocowała pracami cyfrowymi oraz cyfrową obróbkę obrazu, animacjami komputerowymi i projektowaniem cyfrowym. Współpracuję z domami aukcyjnymi i galeriami na świecie oraz w Polsce. Swoje obrazy publikuję również na platformach społecznościowych i portalach artystycznych; Singulart, TOE Market, ArtMO, Viewbug i innych. Realizuję się poprzez malarstwo tradycyjne, fotografię, malarstwo i projektowanie cyfrowe, Czasami łączę techniki rysunkowe czy malarskie z obrazami cyfrowymi. Współpracuję z domami aukcyjnymi i galeriami jako Dariusz Witold Mierzwa Art.Graficom. Swoje prace publikuję również w popularnych serwisach społecznościowych (Facebook, Twitter (X), Instagram oraz na swojej stronie/blogu). Obrazy sygnuję i wystawiam pod własnym imieniem i nazwiskiem.

Od Metafizyki po Realizm – Współczesne Inspiracje

Moje obrazy, takie jak „Exodus” czy „Potęga Władzy Rządów”, to odzwierciedlenie współczesnych wydarzeń i mojego spojrzenia na świat. Pracuję nad cyklami, które przekraczają materialną rzeczywistość, poszukując metafizycznych wymiarów w każdym z nas.

Dariusz Mierzwa Art Graficom, malarstwo, techniki cyfrowe
„Exodus” to inspiracja wydarzeniami współczesnej emigracji. Empatia i gotowość na przyjęcie ludzi uciekających przed wojną i głodem.

W swoich pracach opowiadam o drugiej stronie materialnego świata – czymś głębszym i większym od nas samych. Poszukuję metafizycznego świata, który jest w każdym z nas. Staram się przybliżyć ten świat odbiorcy.

Dariusz Witold Mierzwa, malarstwo,
Obraz olejny, na płótnie „Potęga Władzy Rządów”, Praca inspirowana sytuacją polityczną w Polsce

Chcę, aby prezentowane przeze mnie prace przenosiły widzów na drugą stronę materialnego świata i pozwalały na refleksję nad czymś głębszym i większym niż nasze codzienne życie oraz pozwalały zajrzeć w głąb wszechświata. Skąd pochodzimy, gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy, wyruszamy w podróż w poszukiwaniu ziemi, której nie znamy, idziemy przez słońce i deszcz, bo wszyscy jesteśmy tymi samymi ludźmi. Interesuję się sztuką afrykańską i islamu. Podróżuję i odwiedzam kraje Półwyspu Arabskiego i Afryki. Podróże zawsze mnie inspirują i są siłą napędową dla nowych cykli obrazów.

Dariusz Witold Mierzwa, surrealizm, malarstwo
„Podróż w głąb uśmierzania bólu”. Obraz olejny na płótnie. Jest to widok bramy z centrum wszechświata, motyw dłoni symbolizuje spokój i koncentrację, a spalona zapałka ma symbolizować koniec podróży życia, którą wszyscy mamy odbyć. Przedstawienie tej podróży jest moją wizją drugiej strony wszechświata (od wewnątrz) – kolekcja prywatna

Wystawy i Aukcje – Międzynarodowe Uznania

Moje prace były prezentowane na wystawach i aukcjach, m.in. takich jak YICCA 2022, Luksemburg Art Prize, czy wystawy w Berlinie, Wenecji, Dubaju i innych miejscach na całym świecie. Otrzymałem międzynarodowe uznanie za moją unikalną wizję sztuki, łączącej tradycję z nowoczesnością.

Dariusz Witold Mierzwa

 • YICCA 2022
 • 2022 Luksemburg Art Prize
 • Malamegi Lab Campo del Ghetto Veccchio, Wenecja
 • Draint Gallery (Niemcy)
 • Galeria BBA – Berlin
 • Galerie sztuki w Laguna Beach, Kalifornia – USA
 • Malamegi Lab Campo del Ghetto Veccchio, Wenecja
 • Draint Gallery (Niemcy)
 • Galeria Sztuki Las Laguna – Wystawa: 2-30 czerwca 2022 r. (USA)
 • 8° Salon Art Resilence au Musse de Peinture de Saint-Frajou (Francja)
 • Galeria AvA (Dubaj)
 • Abstraction to depict the real world or figurative to depict the fantastic world” (17-27 września 2022 r.) – Zjednoczone Emiraty Arabskie
 • 14-28 listopada 2022 r. Wystawa „Unia kultur” w Fundacji Kultury مؤسسة العويس الثقافية (Fundacja Kultury Sultan Bin Ali Al Owais we współpracy z Galerią AvA).
 • 9° Salon Art Resilence au Musse de Peinture de Saint-Frajou (Francja) 2023
 • 2024 Nagroda Artystyczna Luksemburg Art Prize za moją twórczość i poziom artystyczny za cały 2023 rok.
 • 2024 “Wśród wrażeń i refleksji” Wystawa w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta w przestrzeni Działu Wystawienniczego Galerii Sztuki Współczesnej im. Adeli i Jerzego Ściesińskich
 • 2024 – Yicca Prize (LINK)
 • 2024 – 15th – Premio Combat Prize – Livorno (LINK)
 • 2024, the Art Nou 277 Art Gallery in Barcelona will host an exhibition (LINK)

Recenzje i Opinie na Temat Mojej Sztuki

Dariusz Mierzwa w swojej twórczości podkreśla zarówno pastelowe jak i żywe kolory, używając odważnie pociągnięć pędzla. Jego malarstwo to zdolność do tworzenia abstrakcyjnych krajobrazów oraz scenografii sugestywnej i pełnej emocji. Zarówno malarstwo, jak i scenografia, są chwalone za zdolność do łączenia tradycji z nowoczesnością, tworząc unikalny styl.

Zapraszam do Refleksji i Podróży Wizualnej

Moje prace przenoszą widza poza materialny świat, pobudzając refleksję nad głębszymi aspektami życia. Chcę, abyście odkryli coś większego niż codzienne zmartwienia, zgłębiając metafizyczny świat, który tkwi w każdym z nas. Zapraszam Was do podróży poprzez moje obrazy i do zastanowienia się nad pytaniami o pochodzenie, cel podróży i miejsce, do którego zmierzamy.

Razem z Art Graficom – Odkryj Inny Wymiar Sztuki!

Zainteresowany współpracą, zakupem obrazu, wydruku FineArt, czy masz pytania? Skontaktuj się ze mną, a chętnie odpowiem na Twoje pytania. Wypełnij formularz kontaktowy lub wyślij bezpośrednią wiadomość na adres: twoj_email@example.com.

To jest ukryta treść.